Více světců pro každý den včetně liturgických textů
najdete na
www.katolik.cz nebo na www.liturgie.cz

 

středa 29. 3. sv. Ludolf (Slavomil)

Svatý Ludolf byl biskupem v Ratzeburgu na území Holštýnského vévodství. Neohroženě hájil nezávislost a svobodu církve ve sporu s vévodou Albertem. Na jeho přímý rozkaz byl zatčen a uvězněn ve Wismaru. Ve vězení byl týrán takovým způsobem, že z něj nevyšel živý. Zemřel s okovy na rukou roku 1250.


čtvrtek 30. 3. sv. Jan Klimak

Většina informací o životě Jana Klimaka pochází z díla jeho současníka a blízkého přítele Daniela, egyptského mnicha. Dozvídáme se tak, že se Jan narodil kolem roku 520 a ve věku 16 let se rozhodl odejít do samoty. Odebral se na Sinaj a vstoupil zde do mnišské komunity. Zde také strávil následující desetiletí svého života. Po smrti duchovního vůdce se Jan rozhodl odejít do definitivní samoty a žít jako poustevník. Vybral si k tomu místo v sinajské pustině, kde trávil veškerý čas modlitbou, prací a psaním knih. Tak prožil požehnaných čtyřicet let.

Poté si pro něj bratři z kláštera přišli, aby jej ustanovili představeným. Svůj úřad zastával pět let, až do své smrti kolem roku 600. Právě v té době, kdy byl představeným (igumenem), napsal na žádost sousedního kláštera příručku duchovního života. Nazval ji »Žebřík ctností« s odvoláním na onen žebřík, který spatřil ve vidění Jákob v Bételu (Gn 28,10–17). Právě jednotlivé ctnosti a úkony duchovního života jsou pro člověka stupni, po nichž vystupuje k Bohu. Právě toto dílo – řecky »Κλιμαξ – Klimax« dalo svatému Janu příjmení.


pátek 31.3.  sv. Balbína

Žila ve 2. století v Římě. Byla velmi krásná a měla mnoho nápadníků. Najednou se jí však na krku utvořila hnisající rána, která znetvořila celý její obličej. Balbína i její otec, tribun Kvirin, z toho byli zoufalí a všichni ctitelé jakoby se vypařili. Kvirin povolal nejslavnější lékaře, ale když žádný z nich nedokázal dívce pomoci, napadlo ho obrátit se k Bohu křesťanů, o kterém slyšel, že způsobil mnoho zázraků.

Požádal o pomoc papeže Alexandra I., který byl v té době zrovna ve vězení, a slíbil mu, že se celý jeho dům nechá pokřtít, bude-li dívka uzdravena. Alexandr I. se modlil, aby Bůh splnil prosbu Kvirinovu, pokud to bude k její spáse. Dotkl se řetězy Balbínina hrdla a vřed zmizel. Zároveň se uzdravila i její duše a ona uvěřila v Ježíše Krista. Nápadníci se sice zase vrátili, ale Balbína se změnila a poznala, jak pomíjivá je krása těla. Jak Kvirin slíbil, tak se i stalo a nechal se on sám s dcerou a celým domem pokřtít. Brzy se to rozneslo a Kvirin byl jako křesťan postaven před soud a když se nechtěl vzdát víry, byl popraven. Balbína byla také odsouzena a po slovech: "Neváhejte, spěchejte, abyste mne zavedli do domova, kde Ježíš na mne čeká a otec můj mi ukazuje korunu!" byla sťata. 


neděle 2. 4. Památka sv. Františka z Pauly

Narodil se roku 1416 v Paole v Kalábrii. V sedmnácti letech se uchýlil do jeskyně u Cosenzy a tam žil v naprosté odloučenosti. Založil poustevnickou kongregaci, změněnou později v přísný řád Nejmenších bratří, zvaných také pauláni. Na pozvání krále Ludvíka XI. odešel do Francie, aby ho připravil na křesťanskou smrt. Tam také 2. dubna 1507 zemřel v Plessir lГs Tours. V roce 1519 byl prohlášen za svatého.

Zdroj životopisů: www.liturgie.cz