Více světců pro každý den včetně liturgických textů
najdete na
www.katolik.cz nebo na www.liturgie.cz

 

- slavností Seslání Ducha svatého skončila doba velikonoční

úterý 6. 6. Památka sv. Norberta, biskupa

Narodil se kolem roku 1080 v Xantenu v Porýní. Jako mladý šlechtic se stal kanovníkem v Xantenu a sekretářem císaře Jindřicha V. V roce 1115 přijal kněžské svěcení a změnil dosavadní způsob života. Spojoval rozjímavou modlitbu s aktivní službou duším. Tento odkaz zanechal i premonstrátskému řádu, jehož počátky sahají k roku 1120, kdy s několika společníky začal žít společně v Prémontré u Laonu v Provensálsku. Od roku 1126 byl arcibiskupem v Magdeburku a tam také 6. června 1134 zemřel a byl pohřben v premonstrátském kostele.

Za svatého byl prohlášen roku 1582. Jeho ostatky byly přeneseny (1627) do Prahy na Strahov.

Více o sv. Norbertovi

Ilustrace: Sarkofág s ostatky svatého Norberta, bazilika Nanebevzetí Panny Marie

čtvrtek 8. 6.
Svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze

Tento svátek připadá na čtvrtek po Seslání Ducha svatého a pro Českou republiku je závazný. Kongregace pro bohoslužbu a svátosti schválila zapsání nového svátku Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze, do Českého národního kalendáře teprve 28. ledna 2015.

Svátek má biblický základ. O Ježíši Kristu jako o pravém, vznešeném a nejvyšším knězi se vypovídá v Listu Židům:

„Protože máme mocného velekněze, který vstoupil až před Boží tvář, Ježíše, Syna Božího, držme se toho, co vyznáváme. Nemáme přece velekněze, který není schopen mít soucit s našimi slabostmi; vždyť na sobě zakusil všechna pokušení jako my, ale nedopustil se hříchu“ (Žid 4, 14-16).

Tento svátek může být příležitostí pro věřící k rozjímání svatosti a krásy Kristova kněžství. Může je posilnit v jejich úsilí o svatost a podněcovat k intenzivní modlitbě za posvěcení kněží.

sv. Medard

sv. Medard

Většinou míváme sv. Medarda spojeného jen s pověstnou pranostikou:

"Medardova kápě, čtyřicet dnů kape."

Podle legendy zastihla Medarda v chlapeckém věku bouře v přírodě a v té chvíli se nad něj snesl obrovský orel, který ho roztaženými perutěmi chránil před deštěm. Příběh se stal podnětem ke vzývání Medarda proti deštivému počasí a za dobrou úrodu.

Medard byl skutečným světcem, pocházel z malé vísky Salency v dnešní severofrancouzské Pikardii. Jeho otec byl Frank, matka pocházela z galo-římské rodiny. Medard se stal knězem a od roku 545 až do své smrti zastával úřad biskupa ve městě Viromandesium (dnešní Saint-Quentin). Velice si jej vážili franští králové, po smrti byl pohřben v tehdejším franském hlavním městě Soissons, kde později vzniklo opatství Saint-Medard.

Bože, Tys naplnil svatého Medarda svou láskou, dal jsi mu víru, která přemáhá zlobu světa, a přidružil jsi ho k zástupu svatých biskupů; na jeho přímluvu nám pomáhej v našem národě pozvednout mravní a morální hodnoty, ke kterým on vychovával. Prosíme o to skrze Tvého Syna Ježíše Krista, našeho Pána, neboť on s Tebou v jednotě Ducha svatého žije a kraluje po všechny věky věků. Amen
(modlitba z breviáře)

neděle 11.5. Slavnost Nejsvětější Trojice

Svátek připomíná ústřední křesťanskou nauku o Bohu, který je Láska, a který existuje ve společenství tří osob: Bůh - Otec, Bůh - Syn (Ježíš Kristus) a Bůh - Duch svatý.

Slavnost Nejsvětější Trojice se slaví první neděli po Svatodušních svátcích (Letnicích).

Nejznámějším vyobrazením tří božských osob je Ikona Nejsvětější Trojice Andreje Rubleva. Tři andělé sedící kolem stolu.

Prostřední anděl představuje Ježíše Krista. Fialová barva šatů je symbolem pozemského života – pot, slzy, očekávání. Strom za Synem připomíná strom ráje, strom kříže, Ježíše, který je kmen a my jeho ratolesti. Dívá se na Otce, dělá to, co chce Otec. V zádumčivé soustředěnosti sklání hlavu k levé straně a žehná kalich. Vyjevuje tím odhodlání a připravenost vzít na sebe oběť vykoupení člověka z hříchu.

K tomuto činu ho povzbuzuje Bůh Otec, představovaný levým andělem, má nevýrazný plášť barvy země, stvoření. Za Otcem je dům a v něm mnoho příbytků. Dům pro každého. Dům pro Tebe.

Duch svatý, zobrazený pravým andělem, je tu přítomen jako ten, který dává život. Zelená barva jeho pláště je barva života. Za Duchem je skála – připomíná církev, která je jeho mocí skálou.

Postavy vytvářejí kruh jako znak společenství, který však není uzavřený, jako by tam měl někdo přijít. To volné místo je pro TEBE!

Dveře jsou otevřeny, je rozsvíceno, prostřeno, nachystáno na hostinu. Vše pro Tebe, kdo se díváš, kdo posloucháš, vnímáš. Ať jsi kdokoliv, můžeš přisednout do tohoto společenství lásky Nejsvětější Trojice.